Královnu moří pokřtila britská královna Alžběta

Jihoanglické město Southampton se ve čtvrtek stalo svědkem křtu největší a nejpřepychovější dopravní lodi světa: Queen Mary 2. Plavidlo totiž pokřtila britská královna Alžběta II., která kvůli tomu dokonce přerušila zimní dovolenou. Veřejnost ale přišla zkrátka: lidé se přímo do doku nedostali.

SOUTHAMPTON - Oslavu, na níž zahrál královský filharmonický orchestr a orchestr královského námořnictva, jim zprostředkovala vedle televize pouze obří obrazovka v nedalekém Mayflower Parku, na niž kamery vše přenášely v přímém vysílání.

Kolem páté odpolední ceremonie vyvrcholila ohňostrojem. Eric Flounders, mluvčí Cunard Line, nicméně ujistil, že jeho společnost bude mít na paměti nedávnou tragédii spojenou s Queen Mary 2.

Při listopadovém dni otevřených dveří v bretaňské loděnici Saint-Nazaire zahynulo 15 lidí a dalších 38 bylo zraněno, když se zřítil přetížený můstek spojující loď s pevninou. "Bude to určitě velká událost, ale neoznačil bych ji za divokou," řekl Flounders o křtu plavidla.

Prokletá loď?

Dnešní slávě předcházely spekulace médií, podle nichž je Queen Mary 2 snad prokletá. Po incidentu s můstkem přišla totiž další neradostná zpráva, podle níž si na lodi při náruživém tanci během silvestrovské party jen pro zvané zlomily dvě dámy kotníky.

Korunu všem pochybnostem pak nasadily dohady, podle nichž se má Queen Mary 2, která pojme 2620 pasažérů a 1250 členů posádky, stát terčem teroristů.

Zájemci o plavbu se ale rozhodně nenechávají odradit. Premiérová komerční plavba, plánovaná na příští týden, je totiž již měsíce beznadějně vyprodaná, a to i přes závratné ceny lístků. Nejlevnější stál 3100 eur (asi 100 tisíc Kč), nejdražší pak 48 tisíc eur (asi 1,5 mil. Kč).

Loď se dostala do Anglie koncem roku, kdy ji převzalo britské rejdařství Cunard Line od francouzské loděnice Alstom Chantiers de l´Atlantique.

nek, Právo, DPA, CNN