Personál Queen Mary 2 se během první plavby málem vzbouřil

Dvoutýdenní první zaoceánská plavba největší a nejdražší dopravní lodi světa Queen Mary 2 měla být podle majitelů tečkou za širokou medializací obtíží, které provázely její stavbu. Pokud ale společnost Cunard doufala, že incident se smrtí 15 návštěvníků ve francouzských loděnicích byl poslední špatnou zprávou, krutě se zmýlila.

LONDÝN - Nespokojení a nanejvýš nároční američtí turisté totiž zaplavili webové stránky stovkami stížností.

Unikátní plavidlo asi pro čtyři tisíce osob sice předminulé pondělí úspěšně dorazilo do přístavu Port Everglades floridského města Fort Lauderdale, plavba však zdaleka tak idylická nebyla.

Část personálu dala výpověď

Kámen úrazu? Obsluhující personál. "Stewardi byli přepracovaní, nezkušení, pomalí, a v rozhovorech přiznávali, že za svou službu dostávají směšné mzdy," uvedl na internetu jeden z cestujících, kteří platili za kajutu v přepočtu minimálně 45 tisíc korun.

Na 250 příslušníků dvanáctisetčlenného personálu prý v jisté chvíli dokonce vyhrožovalo stávkou. Nespokojenců však bylo v konečném součtu víc, protože po zakotvení většina personálu rozvázala pracovní poměr a na palubě zůstala jen hrstka stewardů.
Newyorčan Greg Straub, který přes Atlantik cestuje výhradně zaoceánskými parníky, byl navíc zklamán "proletarizací" plavby.

"Za dva týdny se vyskytly všeho všudy dvě příležitosti k oblečení pánského smokingu. Zdá se, že na první cestu vyrazil jen póvl, který se nemohl kvalitou oblékání měřit s personálem," uvedl ve svém palubním deníku, z nějž citoval nedělník The Sunday Times. "Tradiční noblesa je ta tam," povzdechl si Straub.

Rvačka a nezvěstné kufry

Nedostatky připustili i majitelé lodi. Jednu chvíli netekla horká voda, dva filipínští plavčíci byli propuštěni kvůli rvačce v podpalubí a několik pasažérů po přistání nemohlo dohledat kufry.

"Rádi bychom ale všem kritikům připomněli, že šlo o první plavbu, a ta navzdory všem obtížím proběhla celkem dobře," reagoval na stížnosti mluvčí společnosti Cunard.

Na první plavbě QM2 využívalo její bazény, kino, divadlo, diskotéky, planetárium, restaurace a další služby 2620 cestujících.

Rostislav Matulík, Právo